Рукавичка

Властивості тканин

Модельєри-художники в Будинках моделей і в експериментальних лабораторіях на швейних фабриках працюють над створенням красивих фасонів одягу, впроваджуваних потім в масове виробництво. У цій роботі важливе значення має вибір тканин для виробу. Тканина повинна володіти властивостями, що забезпечують надання виробу потрібних форм, ліній, обсягу. Правильне використання властивостей тканини і вибір фасону, відповідного цим властивостям, дають можливість розраховувати на отримання від моделі необхідного ефекту. Властивості тканин різноманітні, вони залежать від волокнистого складу, будови і особливості обробки тканин.

Швейне матеріалознавство класифікує всі властивості тканин на геометричні, фізико-механічні, гігієнічні та технологічні.
Перші три групи властивостей вивчалися у восьмирічній школі. Геометричні властивості тканин характеризують їх габарити: вага, щільність, товщину, ширину. Фізико-механічні властивості тканин пов'язують як з впливом на них зовнішнього середовища (світла, вологи і т. д.), так і з різними механічними впливами (розтяганням, стиском, вигином, тертям). Здатність тканин протистояти цим навантаженням-визначає її механічні властивості (ступінь міцності, подовження, зносостійкості, сминаемости, жорсткості, Драпируемость).

Гігієнічні властивості пов'язані зі створенням мікроклімату навколо тіла людини в процесі експлуатації (теплозахисні-сті, водонепроникності, гігроскопічності, пилеемкость і т. п.).

Технологічні властивості тканин, об'єднуючи в собі до певної міри природні властивості, представляють їх в новому прояві на різних етапах виробництва: в процесі розкрою, сточування, волого-теплової обробки. Ці властивості - опір різанню, ковзанню, осипаемость, прорубаемость, усадка, здатність до формування в процесі обробки.

Опір тканин резанию проявляється при розкрої настилом. Залежно від волокнистого складу, щільності та від * ділки тканини чинять опір різанню. Найбільший опір чинять синтетичні тканини. При розкрої нож електрораскройной машини нагрівається і тканину плавиться. Необхідно, щоб ножі були гострими, в цьому випадку опору-пшленіе зменшиться.

Ковзання може відбуватися при розкрої тканин і сточуванням їх. Залежить від поверхні тканини і від переплетення її ниток.

Осипаємість - випадання ниток близько краю обріза тканини. Залежить від виду ниток (пряжі), переплетення, щільності, обробки тканини. Тканина вважається легко обсипається, якщо п'ять ниток разом легко знімаються у краю обріза, у тканини середньої осипаемость легко знімаються 3-4 нитки. Тканина практично не обсипається, якщо одна нитка біля краю обріза знімається з працею.

Прорубаємість - пошкодження тканини голкою при сходинці. Особливої обережності вимагають тканини з віскозного шовку (особливо крепові), тканини з великою щільністю, з крученої пряжі, аппретировані.

Для зменшення можливості прорубанія тканини машинні голки і нитки для шиття треба підбирати строго у відповідності з видом тканини. При сточуванням легко прорубують тканин слід зменшувати частоту строчки і стежити за тим, щоб голки були гострими. Тупа голка може прорубувати тканину або засмикувати нитки, порушуючи структуру і погіршуючи зовнішній вигляд тканини.

Усадка. У процесі виробництва, при зберіганні, замочку, пранні та інших волого-теплових впливах вироби змінюють свої розміри - всідаються. Властивістю великої усадки володіють тканини, що мають тонку основу і товстий качок, малу щільність. Це переважно тканини полотняного переплетення, сильно розтягнуті в процесі обробки.

Деякі тканини, наприклад шовкові, крепові і бавовняні, мають більшу (до 15%) гадану усадку, яка майже повністю відновлюється при пропрасовуванні.

Специфічною усадкою мають вовняні, напівшерстяні тканини. Ця специфіка пояснюється їх здатністю до свій-лачіванію.
Для зменшення відсотка усадки тканин в текстильній промисловості проводяться ширення, декатіровка, обробка на спеціальних усадочних машинах, спеціальна безусадкова і малоусадочная обробка.

Синтетичні тканини піддаються тепловій усадці без зволоження тканини - термофіксації. Для швидкої перевірки усадки тканини можна провести пробну декатіровку: відступивши 15-20 см від краю шматка чи відрізу по всій ширині тканини з лицьового і виворітного боків розбризкується вода, тканина ретельно прасувати або пресується. Якщо в місці випробування тканини втягується кромка, то така тканина при волого-тепловій обробці може дати значну усадку. Перед розкриємо такі тканини рекомендується декатіровать.

Здатність тканин до формування при волого-тепловій обробці. Не завжди тканини здатні формуватися під дією волого-теплової обробки. Мається на увазі можливість розтягнути тканину під праскою або згрупувати її - (відтяжка і сутюжка). Неможливо надати форму бавовняної, лляної тканини, дуже утруднено виконання цих операцій на вовняних тканинах з лавсаном, на чистошерстяних тканинах з крученої пряжі, що мають велику щільність. Зате пухкі, суконні, чистововняні тканини добре піддаються таким деформаціям.

При волого-тепловій обробці необхідно знати режими такої обробки для різних тканин, а також враховувати характер структури лицьової поверхні тканин. У таблиці 3 показана допустима температура прасувальної поверхні (прасок) при обробці тканин. Середній час витримки праски у всіх випадках становить 30 с. Тканини ворсові з опуклим рельєфним малюнком прасують на кардочесальниє стрічці на м'якій підсушування.

Режими волого-теплової обробки різних тканин

При виборі конструкції майбутнього виробу, його форми об'єму, фасону і способу обробки поряд із властивостями немаловажне значення мають зовнішні ознаки тканини: фактура, малюнок і колір тканини.

По фактурі тканини розрізняють на гладкі блискучі, матові, прозорі, щільні, шорсткі, рельєфні, мерехтливі, блискуче-мерехтливі, гофровані, плісировані, барельєфні, крепові, сітчасті, ворсисті, пухкі і т. п.

За малюнком: в горошок, смужку, клітинку, з квітковим малюнком, з мелкофігурним малюнком (до 2 см), з крупнофігурним малюнком.

За кольором: гладкофарбовані, набивні, пістрявоткані, меланжеві. Пістрявоткані виробляють з різних за кольором ниток, а меланжеві - з пряжі, виробленої з волокон різного кольору.